Naukowcy UEW w zespole ONZ

Zespół naukowców, w skład którego wchodzą m.in. przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu dr inż. Adam Sulich oraz dr Letycja Sołoducho-Pelc, pracuje nad raportem dotyczącym celów zrównoważonego rozwoju (SDG) na 2025 rok w ramach współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ich zadaniem jest analiza oraz opracowanie rekomendacji związanych z kluczowymi obszarami dotyczącymi przejścia na gospodarki zieloną i niebieską (green and blue economy), w kontekście zrównoważonego zarządzania strategicznego, rynku pracy oraz innych aspektów związanych z produktywnością, równością płci oraz zdrowiem pracowników.

Jednym z centralnych obszarów prac zespołu są zielone miejsca pracy. Jest to temat o kluczowym znaczeniu w kontekście transformacji gospodarek w kierunku zrównoważonego rozwoju. Zielone miejsca pracy obejmują stanowiska, które bezpośrednio przyczyniają się do ochrony środowiska lub zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi. Zespół ONZ bada, jak można wspierać tworzenie i rozwój takich miejsc pracy, aby równocześnie promować gospodarkę opartą na ekologicznych praktykach oraz zwiększać zatrudnienie w sektorach związanych z energią odnawialną, gospodarką cyrkularną i zielonymi technologiami.

W ramach prac nad raportem, zespół analizuje, w jaki sposób rządy i przedsiębiorstwa mogą tworzyć odpowiednie warunki dla rozwoju zielonego rynku pracy. W tym kontekście kluczowe jest opracowanie strategii wspierających rozwój zielonych miejsc pracy, takich jak programy szkoleniowe, polityki promujące zrównoważone inwestycje, a także mechanizmy finansowe i legislacyjne wspierające zrównoważony rozwój przedsiębiorstw.

Rekomendacje zespołu podkreślają również konieczność wzmocnienia edukacji i umiejętności zawodowych w zakresie zielonych technologii, co pozwoli na przygotowanie pracowników do nowoczesnych wyzwań rynku pracy i lepszego dostosowania się do transformacji w kierunku zielonej gospodarki. Dr Adam Sulich, jako ekspert w dziedzinie zielonych miejsc pracy, zwraca szczególną uwagę na potrzebę dynamicznej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym, aby stworzyć stabilne warunki dla powstawania nowych, proekologicznych stanowisk pracy.

Zespół koncentruje się także na wypracowaniu odpowiednich ram dla przejścia na zieloną gospodarkę, uwzględniając przy tym kwestie społeczno-ekonomiczne oraz konieczność zwiększenia działań w kierunku osiągania celów SDG, szczególnie w obszarach takich jak równouprawnienie płci, zdrowie pracowników i sprawiedliwa transformacja w sektorach związanych z zielonymi miejscami pracy.

Wyniki prac zespołu będą częścią raportu ONZ, który ma za zadanie wskazać kluczowe działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz wsparcia gospodarek w kontekście globalnych zmian środowiskowych i społecznych, z silnym naciskiem na rozwój zielonych miejsc pracy jako istotnego elementu przyszłych polityk gospodarczych.

Kontrast

Zwiększ rozmiar tekstu

Zwiększ odstęp liter

Używaj czcionek przyjaznych dla dyslektyków

Powiększ kursor

Podświetlanie linków

Zatrzymywanie animacji

Resetuj ustawienia