Krajowe projekty naukowe
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest zaangażowany w wiele różnorodnych projektów naukowo-badawczych, w tym finansowanych ze środków Narodowego Centrum Nauki oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami dotyczącymi aktualnie realizowanych projektów oraz projektami, które niedawno się zakończyły.
PRELUDIUM „Rodzaj adsorbentu a skuteczność adsorpcji substancji niepożądanych z jadalnych olejów niszowych„
Kierownik projektu: mgr inż. Kamil Czwartkowski
– projekt naukowy –
Celem projektu jest określenie skuteczności wybranych adsorbentów w usuwaniu substancji niepożądanych z jadalnych olejów niszowych, a także sprawdzenie możliwości adsorpcji wybranych substancji rozpuszczonych w oleju z pestek dyni i oleju z orzechów włoskich pozyskanych w procesie tłoczenia wysokotemperaturowego. Na potrzeby realizacji celu projektu zostaną stworzone mieszaniny różnych adsorbentów, wykazujących odmienne właściwości fizykochemiczne…
MINIATURA „Konceptualizacja modelu strategii innowacji – perspektywa MŚP„
Kierownik projektu: dr Piotr Wanicki
– projekt naukowy –
Celem działania naukowego jest konceptualizacja modelu strategii innowacji dopasowanej do potrzeb małych i średnich przedsiębiorstw. Tak sformułowany cel wynika z rozpoznania stanu dotychczasowych badań i ich wyników na podstawie analizy publikacji związanych z narzędziami wspierającymi działalność innowacyjną małych i średnich przedsiębiorstw. Przedmiotem badań jest budowa koncepcji modelu strategii innowacji uwzględniając perspektywę i uwarunkowania małych i średnich przedsiębiorstw.
PRELUDIUM „Relacje interesariuszy i ich wpływ na zielone dostawy ostatniej mili na rynku e-commerce – porównawcze studium przypadku„
Kierownik projektu: mgr Magdalena Mucowska
– projekt naukowy –
Projekt obejmuje problematykę dostaw „ostatniej mili”, które są kosztowne, nieefektywne i nie ekologiczne. Stanowią one znaczne wyzwanie dla różnych stron, w tym e-klientów, usług handlu elektronicznego, firm transportowych, samorządów lokalnych i mieszkańców. Badania skupiają się na identyfikacji interesariuszy zielonych dostaw ostatniej mili w handlu elektronicznym i budowie narzędzia do diagnozy relacji między nimi. Badania mają na celu opracowanie rekomendacji wspierających…
PRELUDIUM „Strategie zarządzania w sprzężonych wspólnych zasobach – Perspektywa teorii gier„
Kierownik projektu: dr Michał Pająk
– projekt naukowy –
Jak możemy chronić wspólne zasoby? To pytanie staje się coraz ważniejsze w sytuacji, gdy widzimy zwiększającą się eksploatacje wielu z nich, między innymi łowisk oceanicznych, lasów czy źródeł wody. Nasze podejście do zarządzania nimi może doprowadzić albo do dobrobytu w skali globalnej, albo skrajnego ubóstwa. Niestety, problemy tego typu nie jest proste do rozwiązania. Idea „tragedii wspólnego pastwiska” wskazuje, że konkurujący ze sobą użytkownicy, mają tendencję do nadmiernego wykorzystania zasobu…
OPUS „Badania efektywności i zmiany produktywności jednostek decyzyjnych: Nowe metody na bazie technik uczenia maszynowego i empiryczne aplikacje„
Kierownik projektu UEW: dr hab. inż. Magdalena Kapelko, prof. UEW
– projekt naukowy –
Głównymi celami projektu są z jednej strony przesunięcie granic wiedzy metodologicznej w zakresie technik Data Envelopment Analysis (DEA) i Free Disposal Hull (FDH) w odniesieniu do ich deterministycznego charakteru i odporności wyników z wykorzystaniem technik uczenia maszynowego, a z drugiej strony zastosowanie DEA i FDH w mniej przebadanych kontekstach empirycznych, dotyczących sądów w Polsce i portfeli inwestycyjnych z uwzględnieniem kryteriów zrównoważonego rozwoju…
OPUS „Społeczno-ekonomiczne, środowiskowe i techniczne uwarunkowania ubóstwa energetycznego na obszarach wiejskich w Polsce„
Kierownik projektu: dr hab. inż. Arkadiusz Piwowar
– projekt naukowy –
Głównym celem badań jest charakterystyka procesów i zjawisk w obszarze ubóstwa energetycznego na terenach wiejskich w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw domowych rolników. Problem ubóstwa energetycznego w kontekście rolnictwa (relacji gospodarstwo rolne-gospodarstwo domowe rolnika) jest istotnym elementem wpływającym na jakość życia mieszkańców wsi. Wnioski uzyskane w ramach projektu wniosą nowe wartości do teorii ekonomii w obszarze ekonomicznych funkcji gospodarstwa domowego…
POLS „Innowacyjna obróbka hydrotermiczna wysoko odżywczych mąk bezglutenowych w celu opracowania ulepszonych produktów piekarniczych„
Kierownik projektu:
01/07/2021 – 31/08/2022 dr Marina Villanueva, Hiszpania
01/09/2022- 30/10/2023 dr Tetiana Lisovska, Ukraina
– projekt naukowy –
Celem projektu badawczego jest poprawa właściwości funkcjonalnych i fizykochemicznych mąk bezglutenowych (GF) w celu zwiększenia oferty i jakości pieczywa bezglutenowego z punktu widzenia fizycznego, organoleptycznego i żywieniowego. We wniosku oceniony zostanie wpływ
obróbki termicznej za pomocą promieniowania mikrofalowego (MW) na mąki o wysokiej wartości odżywczej oraz ich przydatność do produkcji pieczywa GF…
OPUS „Działanie beta-glukanu z owsa w chorobie Leśniowskiego-Crohna – badanie przedkliniczne”
Koordynator projektu UEW: dr hab inż., prof. UEW Joanna Paulina Harasym
Kierownik projektu SGGW: prof. dr hab. Joanna Gromadzka-Ostrowska
– projekt naukowy –
Celem projektu jest zbadanie terapeutycznego działania beta-glukanu z owsa o małej masie molowej na dwóch modelach choroby Crohna: świni domowej, u której schorzenie będzie wywołane czynnikiem chemicznym (model in vivo) oraz na złożonej z trzech rodzajów komórek nabłonka jelita grubego człowieka hodowli, w których zmiany charakterystyczne dla tego schorzenia będą wywołane jednym z głównych czynników zapalenia w chorobie Crohna (model in vitro)…
OPUS „Identyfikacja, weryfikacja, pomiar i testowanie cech relacji koopetycji oraz ich wpływu na sprawność współpracujących konkurentów”
Kierownik projektu: dr hab. Patrycja Klimas, prof. UEW
– projekt naukowy –
Celem projektu jest rozpoznanie cech relacji współpracy z konkurentami, a także rozpoznanie faz w jakich się rozwijają. Przedmiotem badań jest także wpływ cech relacji koopetycji na – finansową i niefinansową – sprawność współpracujących konkurentów. Badania będą prowadzone na 1200 przedsiębiorstwach przemysłowych w podziale na firmy high-tech, medium high-tech, medium low-tech oraz low-tech. Badania łączą w sobie elementy eksploracji i wyjaśniania zjawisk oraz zakładają wykorzystanie komplementarnych metod i technik badań jakościowych oraz ilościowych…
OPUS „Wpływ zdolności organizacyjnych oraz uwarunkowań sektorowych na poziom integracji kanałów marketingowych”
Kierownik projektu: dr hab. Joanna Radomska, prof. UEW
– projekt naukowy –
Celem projektu jest rozwój teorii (faza eksploracyjna projektu), który odpowie na zidentyfikowaną lukę teoretyczną dotyczącą braku badań podkreślających pełen zakres wewnętrznych i zewnętrznych przeszkód związanych z ewolucją integracji kanałów marketingowych oraz weryfikacja teorii (faza wyjaśniająca projektu), która doprowadzi to do wyjaśnienia natury i siły relacji między zdolnościami organizacyjnymi niezbędnymi do pokonania barier wewnętrznych i zewnętrznych, uwarunkowań sektorowych i poziomem integracji kanałów marketingowych…
OPUS „Zrównoważona energetyka regionalna- pomiar stopnia wdrożenia oraz wybór strategii rozwoju„
Kierownik projektu UEW: dr hab. Magdalena Ligus, prof. UEW
– projekt naukowy –
W ciągu ostatnich dziesięcioleci wyczerpywanie się paliw kopalnych i łagodzenie zmian klimatu wraz ze wzrostem zapotrzebowania na energię stały się poważnymi wyzwaniami dla rządów na całym świecie. Kryteria zrównoważonego rozwoju zostały wysunięte na pierwszy plan polityki energetycznej. Zrównoważona energetyka oznacza konsumpcję i dostawy energii, które zaspokajają potrzeby współczesności, nie ograniczając zdolności przyszłych pokoleń do zaspokajania własnych potrzeb…
OPUS „Zrównoważona logistyka miejska ostatniej mili i zwrotów na runku e-commerce. Perspektywa różnych grup interesariuszy„
Kierownik projektu UEW: dr hab. inż. Maja Zofia Kiba-Janiak, prof. UEW
– projekt naukowy –
Problematyka związana z kongestią, zanieczyszczeniem środowiska naturalnego oraz rosnącą liczbą wypadków drogowych w wyniku dostaw towarów do miasta, stanowi ważną i zawsze aktualną kwestię logistyki miejskiej. Rozwój rynku e-commerce oraz zwiększające się wymagania klientów w tym zakresie spotęgował te problemy. Zagadnienia dostaw ostatniej mili i organizacji zwrotów są podejmowane w różnych artykułach naukowych, ale zazwyczaj w wąskim wymiarze. Tymczasem minimalizowanie negatywnych skutków związanych z organizacją dostaw ostatniej mili na rynku e-commerce dotyczy szerokiego spektrum interesariuszy…
OPUS „Ekonomiczne, społeczne i instytucjonalne uwarunkowania gospodarki wodnej w polskim rolnictwie w kontekście adaptacji do zmian klimatu„
Kierownik projektu: dr hab. inż. Arkadiusz Piwowar, UEW
– projekt naukowy –
Celem projektu jest identyfikacja rodzaju związków i siły zależności pomiędzy przyrodniczymi, agrotechnologicznymi i ekonomicznymi determinantami efektywności wykorzystania zasobów wodnych w rolnictwie. Główną hipotezę badawczą sformułowano następująco: „Strategie i plany na poziomie gospodarstwa rolnego w niewielkim stopniu obejmują zagadnienia polowego zużycia wody na potrzeby uprawianych roślin oraz ewapotranspiracji i plonowania użytków zielonych”…
MINIATURA „Analiza społeczno-przestrzennych uwarunkowań zjawiska energy ageismu w Polsce w kontekście kryzysu energetycznego i konsekwencji wojny w Ukrainie„
Kierownik projektu: dr Paweł Żuk
– projekt naukowy –
Zjawisko energy ageismu należy rozumieć jako wszelkie mechanizmy uwarunkowane społecznie i związane z polityką energetyczną, które upośledzają i dyskryminują osoby starsze, obniżając ich jakość życia poprzez ograniczony dostęp do różnych źródeł energii, nowych technologii energetycznych i korzyści płynących z pełnego dostępu do obiegu energetycznego. Zjawisko to wiąże się z ubóstwem ekonomicznym w gospodarstwach domowych, ale ma szersze znaczenie – dotyka osób nie tylko o niższym kapitale ekonomicznym, ale także o niższym kapitale kulturowym…
MINIATURA „Opracowanie i walidacja modelu pomiaru adaptacji ekspatriantów w Polsce”
Kierownik projektu: dr Gabriela Strzelec
– projekt naukowy –
Dotychczasowe badania opierały się na uproszczonych konceptualizacjach (np. Black et al., 1991; Taft, 1988) czy też obszernych listach zmiennych (Grove, Torbiörn, 1985; Gudykunst 2005a, 2005b), które nie mają kluczowego znaczenia dla procesu adaptacji. Co więcej badacze wykorzystują modele adaptacji ekspatriantów opracowane około dwie dekady temu (np. Black et al., 1991, Taft, 1977). Dlatego też głównym celem badania ustanowiono opracowanie oraz walidację autorskiej skali pomiaru adaptacji ekspatriantów w Polsce…
MINIATURA „Ocena możliwości zastosowania naringinazy do otrzymywania 7-O-glukozydu hesperetyny„
Kierownik projektu: dr Joanna Bodakowska-Boczniewicz
– projekt naukowy –
Celem projektu jest sprawdzenie możliwości wykorzystania naringinazy z Aspergillus niger KMS do efektywnej hydrolizy preparatu hesperydyny oraz tego flawonoidu zawartego w soku pomarańczowym, w celu uzyskania 7-O-glukozydu hesperetyny (Hes-7-G). W celu ukierunkowanej hydrolizy prowadzącej do otrzymania Hes-7-G, konieczna będzie dezaktywacji β-D-glukozydazy…
MINIATURA „Charakterystyka i rola cyfrowych tokenów zabezpieczonych tradycyjnymi aktywami wykorzystujących technologię blockchain”
Kierownik projektu: dr Aleksander Mercik
– projekt naukowy –
Głównym celem projektu jest dogłębna analiza mechanizmów działania stablecoinów oraz identyfikacja kluczowych czynników wpływających na osiągane stopy zwrotu. Projekt będzie obejmować badania, w których zostaną przeanalizowane różnorodne typy kryptoaktywów oraz relację między stopami zwrotu uzyskiwanymi z inwestycji w portfele składające się z tokenów określonego typu, szczególnie w kontekście właściwości safe haven. Wyniki badań przyczynią się do szerszego zrozumienia rynku kryptoaktywów, w tym stablecoinów oraz ich roli w kontekście globalnej stabilności finansowej…
MNiSW – Regionalna Inicjatywa Doskonałości „Interekon”
– projekt wspierający naukę –
W projekcie Interekon realizowano 3 kluczowe zadania dedykowane rozwojowi strategicznych dla Uczelni obszarów naukowych:
- Wzrost poziomu naukowego prowadzonych badań w wymiarze jakości publikacyjnej, pozyskiwania środków na badania naukowe i podniesienia poziomu mobilności międzynarodowej kadry;
- Rozwój naukowy młodej kadry badawczej Uczelni;
- Wsparcie potencjału badawczego poprzez udostępnienie i rozszerzenie dostępu do niezbędnych baz danych, oprogramowania i opracowań naukowych.
MNiSW – Doskonała Nauka
– projekty wspierające naukę –
Przedmiotem programu Doskonała Nauka jest wsparcie na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu prezentację osiągnięć naukowych, w tym najnowszych wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, przez organizację konferencji naukowych, wydawanie monografii naukowych lub ich tłumaczenie na języki kongresowe.
Poznaj projekty UEW, które otrzymały finansowanie w ramach tego programu.
MNiSW – Społeczna Odpowiedzialność Nauki
– projekty wspierające naukę –
Przedmiotem programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki jest wsparcie podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki oraz innych jednostek organizacyjnych działających na rzecz upowszechniania nauki w realizacji projektów mających na celu popularyzację nauki lub promocję sportu akademickiego oraz projektów związanych z utrzymaniem zasobów bibliotecznych o istotnym znaczeniu dla nauki lub jej dziedzictwa.
Poznaj projekty UEW, które otrzymały finansowanie w ramach tego programu.
MNiSW – Rozwój Czasopism Naukowych
– projekty wspierające naukę –
Przedmiotem programu Rozwój Czasopism Naukowych jest wsparcie polskich czasopism naukowych w realizacji strategii ich rozwoju, obejmujących działania zmierzające do podniesienia poziomu praktyk wydawniczych i edytorskich, zwiększenia wpływu czasopism na rozwój nauki oraz utrzymania się czasopism w międzynarodowym obiegu naukowym.
Poznaj czasopisma UEW, które otrzymały finansowanie w ramach tego programu.