Dolnośląski Festiwal Nauki jest imprezą popularnonaukową organizowaną co roku we wrześniu (edycja wrocławska) i październiku (edycja regionalna) przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Jest adresowany do wszystkich interesujących się nauką, kulturą, sztuką, ciekawymi zjawiskami otaczającego nas świata
Tegoroczna XXVII edycja Dolnośląskiego Festiwalu Nauki rozpoczyna się już 14 września i skupia się wokół hasła TRENUJ UMYSŁ!, mającego na celu promocję zdrowego trybu życia poprzez aktywność umysłową i fizyczną.
W tym roku przygotowano ponad 1800 fascynujących wydarzeń. Od wykładów i spektakli, przez warsztaty i ćwiczenia, po wycieczki i interaktywne pokazy naukowe – każdy znajdzie coś dla siebie.
Szczególną uwagę warto zwrócić na imprezy wiodące odbywające się w pierwszym tygodniu trwania festiwalu, w tym:
- Wykład prof. Jana Miodka „Kreatywność w języku”,
- VIII Dyktando Wrocławskie,
- Debatę Oksfordzką – „Fair play czy tylko play: o rywalizacji w sporcie”,
- Pielgrzymkę po Dzielnicy Czterech Świątyń PLUS,
- XXII Maraton Matematyczny.
Na uczestników czeka również koncert finałowy „Tango – muzyczny trening emocji!”, oraz uroczysta gala finałowa XXVII DFN.
W cyklu paneli wiodących na odwiedzających czeka mnóstwo atrakcji, w tym II Noc Naukowców, wydarzenia sportowe dla umysłu, spotkania z konstruktorami bolidów i robotów mobilnych, osoby lubiące dreszcz emocji będą mogły odwiedzić Muzeum Medycyny Sądowej czy wziąć udział w dochodzeniu detektywistycznym i przeprowadzić chemiczną analizę dowodów zbrodni. Z cyklu wykładów dowiecie się „Dlaczego aktywność fizyczna jest supermocą dla Twojego mózgu?” a dla spragnionych niezapomnianych doświadczeń na pewno sprawdzi się „Poligon Wiedzy”.
Oprócz licznych wydarzeń odbywających się w pierwszym tygodniu we Wrocławiu festiwal ma swoją kontynuację na obszarze obejmującym aż 10 regionów Dolnego Śląska. Wśród gości specjalnych znajdują się: Radomir Wit, Karolina Pondel-Sycz, Gabriela Tencza, Agnieszka Krzemińska i Marta Alicja Trzeciak. Edycja regionalna obejmuje spotkania, wykłady i warsztaty m.in. w. Bolesławcu, Bystrzycy Kłodzkiej, Międzylesiu, Kudowie-Zdrój, Głogowie, Jeleniej Górze, Legnicy, Lubinie, Wałbrzychu, Ząbkowicach Śląskich czy Zgorzelcu.
Szczegółowy program wydarzeń znajdziecie na naszej stronie internetowej.
Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. (Na niektóre z wydarzeń obowiązują zapisy)